Parkur

Heryerparkour Akademi’de Jimnastik ve Parkur (Parkour) branşlarında uzman antrenörlerimizle her yaş ve seviyede çocuk, genç ve yetişkin sporcularımıza temel düzeyden, profesyonel seviyelere kadar eğitim veriyoruz. Parkur branşında sporcularımızı TCF ve FIG bünyesinde ulusal ve uluslararası yarışmalarına hazırlıyoruz.

Türkiye Jimnastik Federasyonu’na bağlı beş yarışma branşından biri olan Parkur (Parkour) antrenmanlarında teorik ve pratik olarak engel geçme ve akrobasi tekniklerini öğretiyor; denge, tırmanma, sıçrama, takla, salto, bar, güç ve kondisyon çalışmaları yapıyoruz. Sporcularımızı yarışmalara hazırlarken aynı zamanda fiziksel ve mental potansiyellerini farkına vararak kendi hareketleri için sorumluluk almalarını ve karşılarına çıkacak engel ve zorluklara nasıl çözüm üretebileceklerini öğretiyoruz.

Yaklaşık yarım yüzyıldır yapılan Parkour sporu, 2018 yılında Dünya Jimnastik Federasyonu (FIG) tarafından bir cimnastik branşı olarak onaylanmış ve resmi olarak FIG ve akabinde Türkiye Jimnastik Federasyonu bünyesine katılmıştır.

Freerun ise, köken olarak Parkour sporundan doğmuş olsa da, tricking, dans, dövüş sanatları gibi başka branşlardan da etkilenerek kendi stilini oluşturmuştur. Cimnastik Federasyonu’na bağlı bir branş olmasa da, Federasyon tarafından düzenlenen Parkour yarışmalarında sporcular Freestyle (serbest stil) başlığı altında puanlanmaktadır.

21.Yüzyılın NextGen (Yeni nesil) sporları olan Parkour ve Freerun eğitiminde sporcunun kendi fiziksel ve mental gücünün farkında vararak kendi hareketleri için sorumluluk alması, fiziksel potansiyelini ve limitlerini keşfetmesi ve karşısına çıkacak engellere ve zorluklara çözüm üretmesi öğretilir. Bu temele dayanarak;

Parkour sporunda: Sporcuya, engellerden oluşan bir parkurda bir noktadan diğerine en kısa sürede, en verimli, akıcı ve en güvenli şekilde nasıl ulaşılacağı öğretilir. Program dahilinde engel geçme teknikleri, denge, tırmanma, sıçrama, yuvarlanma, bar hareketleri, güç ve kondisyon antrenmanları yapılır.

Freerun sporunda: Parkour eğitimini almış ve Parkour temel tekniklerini uygulayabilecek seviyeye gelmiş olan sporcuya hareket yeteneklerini cimnastik ve tricking tekniklerini kullanarak çevresiyle interaktif şekilde yaratıcı ve özgün olarak bir akış içerisinde sergilemesi öğretilir.